KESK: AKP iktidarının ülkeyi yönetemediği ayan beyan ortada

ANKARA – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) ocak ayında seçilen yeni yönetimi gazetecilerle bir araya geldi. Bir tanışma buluşması olarak planlanan toplantıya KESK Eş Genel Başkanları Ayşe Koçak ve Ahmet Karagöz’ün yanı sıra sendika yöneticileri de katıldı.

‘AKP İKTİDARININ ÜLKEYİ YÖNETEMEDİĞİ AYAN BEYAN ORTADA’

Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma dair değerlendirmelerde bulunulan toplantıda Eş Genel Başkan Ahmet Karagöz, şunları söyledi:

“Saray rejiminde ısrar eden 22 yıllık AKP iktidarının ülkeyi yönetemediği ayan beyan ortadadır. 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası halkın iradesinin tamamen yok sayıldığı, seçilmişlerin yerine kayyumların atandığı süreçleri hep birlikte yaşıyoruz. Yokluk, yoksulluk, işsizlik diz boyu. Yeraltı ve yeryüzü kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiği, topraklarımızın sermayenin zehir çöplüğüne dönüştüğü, Türk Lirasının, döviz karşısında sürekli değer kaybettiği, açlık sınırının 22 bin lira, yoksulluk sınırının 60 bin lira olduğu ülkemizde kamu emekçileri ve kamu emeklileri adeta cehennemi yaşamaktadırlar. Artık yeter diyerek, grevli ve toplu sözleşmeli sendikal hak için günlerimiz, emekçilerin birleşme ve direnmeleri için zemin oluşturacak günler olmalıdır.”

‘KESK SORUMLULUĞUNUN FARKINDA’

KESK’in başta eğitim ve sağlık olmak üzere bütün kamusal hizmetlerin parasız ve anadilinde olmasını savunduğunu ve seküler yaşamdan yana tutum aldığını Karagöz, ÇEDES, MESEM gibi uygulamaları, KHK ihraçlarını, Barış Akademisyenlerinin davalarındaki hukuksuzlukları, yasaklanan sanat etkinliklerini hatırlattı, insan hak ve özgürlüklerinin yok sayıldığını ifade etti.

KESK’in sorumluluklarının farkında olduğunu söyleyen Karagöz, “Bütün kamu emekçilerinin ve bütün kamu emeklilerinin, siyasal, sosyal, ekonomik, demokratik ve özlük haklarının yaşam ve hayat bulması için fiili meşru mücadeleyi büyük bir kararlılıkla, dirençle sürdüreceğimizi ve tutum alacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

‘KESK 60 BİN ÜYESİNİ KAYBETTİ’

KESK’in Türkiye’nin mücadele geleneğinin temsilcisi olduğunu hatırlatan Karagöz, geçmiş dönemde yaşadıkları baskılara dikkat çekti ve OHAL döneminde binlerce kamu çalışanının ihraç edildiğini, ihraç edilenlerin yüzde 40’ının görevlerine iade edildiğini söyledi. Bu süreçte KESK’in 60 bin üyesini kaybettiğini söyleyen Karagöz, “Bu korkuyu giderecek yan yana gelişleri sıklaştırmak gerekiyor” dedi.

Eş Genel Başkan Koçak da Türkiye’deki mevcut ortamda KESK’in ayakta kalmayı başaran bir örgüt olduğunu söyledi. KHK ihracı kamu emekçilerine sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Koçak, “Mesele sadece KHK meselesi değil. KHK’lar pek çok arkadaşımızı işsiz bıraktı ama büyük bir emekçi kitlesini de ciddi bir tehditle baş başa bıraktı” dedi.

‘KİNDAR VE DİNCİ NESİL’

İlköğretimde din görevlilerinin hizmet almasını sağlayan ÇEDES projesine ilişkinse Koçak, “ÇEDES aslında bir sonuç. ÇEDES’ten önce yüzlerce protokol imzalandı. Bu protokollerin hepsine dava açtık. Bu protokollerin hedefinde ne olduğu yıllar öncesinde ‘kindar ve dindar’ nesil diye ifade edilmişti. ‘Kindar ve dinci nesil’ meselesine doğru ilerleyen bir süreç bu” dedi.

‘İKTİDAR EĞİTİMİ APARAT OLARAK KULLANIYOR’

İktidarın kendi ideolojik yapılaşımları doğrultusunda eğitimi bir aparat olarak kullandığını belirten Koçak, ÇEDES projesinin İmam Hatip Liselerinden mezun olan kişilere istihdam alanı açmak gibi bir amacı olduğunu da ifade etti. Koçak, “Eğitimi öğretmen verir, öğretmen de eğitimi okulda verir. Eğitimle ilgisi olmayan kişilerin öğrencilerle yan yana gelmesi bile çok büyük bir sıkıntı” dedi.

‘SEÇİME DAİR TUTUM BELGESİ AÇIKLANACAK’

KESK Genel Sekreteri Sevgi Yılmaz da önümüzdeki dönem temel mücadele başlıklarının iş güvencesi, ekonomik kriz, demokratik Türkiye ve laiklik olduğunu söyledi. Yılmaz, 16-17 Mart’ta düzenleyecekleri Genel Meclis toplantısında seçime dair bir tutum belgesi açıklayacaklarını da ifade etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x