Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda artış: Frengi vakaları geri döndü

Dünya genelinde her gün bir milyon kişinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalandığını belirten Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Nuriye Taşdelen Fışgın, Türkiye’nin de bu tehlikeden muaf olmadığını belirterek, “Özellikle uzun yıllardır görmediğimiz frengi vakaları yeniden ortaya çıkmaya başladı” uyarısında bulundu.

Türkiye’de de bir artış olduğunun altını çizen Fışgın, “Net rakamsal veriler olmasa da enfeksiyon uzmanları olarak böyle bir eğilimi fark ediyoruz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüm dünyada ciddi bir sorun. Dünya Sağlık Örgütü bu konuyu bir süredir gündemine almış durumda. Avrupa’dan da ciddi uyarılar geliyor” dedi.

10Haber’e konuşan Fışgın, en çok karşılaşılan enfeksiyonlarla ilgili şunları söyledi:

“Bakteriler, virüsler, parazitler olmak üzere pek çok etken cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yol açıyor.

Sık karşılaştığımız cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında akıntı veya yarayla kendini gösteren enfeksiyonlar önemli bir yer tutuyor. Bazı enfeksiyonlar yalnızca akıntı yapıyor, bazılarında ise sadece ağrılı veya ağrısız yara oluyor.

Yine genital siğil (HPV) dediğimiz çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyon var ki rahim ağzı kanserinin de sebebi. Bu enfeksiyonu da oldukça sık görüyoruz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında bir diğer önemli grubu sarılığa yol açabilen hepatit B ve hepatit C virüsleri oluşturuyor.

Onun dışında yine Türkiye ve tüm dünyada HIV artışta. Bugün tüm dünyada HIV’li kişilerin sayısının 40 milyona ulaştığını biliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x